Ako si z množstva rád o výchove detí vybrať tie správne?


George Barna uvádza, že v priebehu posledných desiatich rokov bolo na tému rodičovstva vydaných viac ako 75.000 kníh. V dnešnej digitálnej dobe sa so znalosťou angličtiny dostanete k väčšine z týchto kníh. Pretým ako si ich kúpite si dokonca z pohodlia svojej obývačky môžete prečítať na webe alebo v eBook čítačke zadarmo 10% ich obsahu, resp. ich hodnotenia jej čitateľmi. Za necelých 60 sekúnd už knihu môžete vlastniť v digitálnej podobe. Výber by mal byť preto zdanlivo jednoduchší.Niekedy však mám pocit, že posolstvo kníh o rodičovstve je stále o tom istom len v inom obale. Znovu a znovu siaham po ďalšej knihe a dúfam, že bude v niečom iná. Môj problém väčšinou spočíva minimálne v týchto oblastiach:

  • množstvo kníh je o rodičovstve zameranom na dieťa, ktoré je v centre pozornosti, namiesto rodičovstva zameraného na Boha (viac v poslednom bode článku)
  • knihy sú často zamerané na monitorovanie správania namiesto monitorovania srdca. Rodičovská méta je vychovať dieťa, ktoré poslúchne na prvé slovo a často sa pritom prehliada, čo sa deje v srdci dieťaťa. Z takto vychovaných detí potom vyrastajú dospelí, ktorí sa navonok usmievajú a tvrdia, že všetko je v poriadku, no v ich srdci ich ide roztrhať od zlosti, závisti, žiadostivosti a viny.
  • autori predstavujú svoje riešenie alebo metodiku ako najlepšie alebo dokonca jediné riešenie na každú situáciu vo výchove. Čo však v prípade, keď navrhované riešenie nie je aplikovateľné do mojej situácie – alebo neprináša výsledky, ktoré autor predstavil?

To ma priviedlo k hľadaniu a definovaniu kritérii, na základe ktorých chcem filtrovať rady zamerané na rodičovstvo a postaviť na nich samotnú výchovu svojich detí:

1. Rodičovstvo je ťažké a nezvládnem ho vo vlastnej sile. Úspešní rodičia si uvedomujú komplexnosť rodičovstva, no odmena za vynaložené úsilie im stojí za námahu. Keď radca neprejavuje pri výchove známky závislosti na Bohu, bez ktorého to nevie zvládnuť, keď nezápasí vo výchove s hľadaním riešení v Božom slove, spozorniem. Nech autor objavil akúkoľvek hĺbku poznania a vo výchove dosiahol výnimočné úspechy, kopírovanie jeho modelu ma nespraví úspešným rodičom, ktorý výchovu zvládne hoci aj bez Božej pomoci.

2. Boh je suverénny ale pri výchove ráta s mojou účasťou. Úspešní rodičia neprestajne hľadajú rovnováhu medzi tým, čo vo výchove môže spraviť Boh a tým, čo majú spraviť oni. Môžem sa snažiť ako chcem, no iba Boh môže darovať mojim deťom dar viery – chce však, aby túžbu po spáse získali pozorovaním môjho životného príkladu. Ak rady o výchove nie sú prakticky zamerané na oblasti týkajúce sa modelovania biblického životného príkladu, dostávaju u mňa “mínus”.

3. “Dobrý útok, alebo obrana?” Úspešní rodičia si kladú za métu nielen poslušnosť ale predovšetkým srdce dieťaťa. Ich zameraním a cieľom je deťom zatraktívniť evanjelium. Hľadám rady pre rodičovstvo, ktoré nie je založené na strachu a “ochrane” dieťaťa pred svetom, ale zamerané na výchovu, ktorá pripraví dieťa zdolať svet. Je pradoxné, že zákonícki rodičia predpokladajú, že ich dieťa je znovuzrodené, no neveria v moc znovuzrodenia. Rady na výchovu detí preto chcem filtrovať na základe toho, či autor rodičov navádza, aby deťom ponúkli hotové riešenia, alebo ich vedie k zdĺhavejšiemu no z dlhodobého hľadiska k efektívnejšiemu procesu, kde sa majú naučiť obhájiť to, za čím si stoja a správne sa rozhodnúť. To si však vyžaduje množstvo rozhovorov, vysvetľovania a času – nielen remeň či varechu.

4. Porozumenie znovuzrodenia. Úspešní rodičia sú ostražití pri otázke znovuzrodenia. Nepovažujú to za samozrejmosť, no starostlivo hľadajú symptómy nového života. Nespoliehajú sa na to, že na besiedke, v zbore, či kresťanskej škole sa deti naučia všetko potrebné pre život. Skutočným kresťanom sa človek stáva vtedy, keď sa jeho život, myslenie a správanie “točí” okolo Ježiša Krista. Hľadám preto rady k rodičovstvu, ktoré ide po dôkazoch spasenia – hlade po Bohu, svätosti, poslušnosti, aktívnemu modlitebnému životu a láske k Písmu.

5. Rodičovstvo zamerané na dieťa, alebo rodičovstvo zamerané na Boha? Úspešní rodičia pracujú na tom, aby v centre výchovy nebolo dieťa, ale Boh. Hierarchia nie je veľmi obľúbené slovo pre generáciu, ktorá nemá v obľube autority. Nebo – miesto neopísateľnej radosti, lásky a pokoja má však silnú hierarchiu. Napriek množstvu dobrých výchovných rád zameraných na dieťa chcem pracovať na tom, aby v centre rodinného života a myslenia bol Boh (ktorému ide viac o moju rodinu ako moju službu – službu môže delegovať komukoľvek, no moju rodinu nie) a nie dieťa, ktorému sa všetko prispôsobuje.

Dieťa vs. Boh

Otázky:

  • Aké kritéria pre výchovu máš ty?
  • Aké rady a knihy ti pomohli udržať si biblickú perspektívu o rodičovstve?

Linky:

Categories: Rodičovstvo | Značky: | Jeden komentár

Navigácia v článku

One thought on “Ako si z množstva rád o výchove detí vybrať tie správne?

  1. Spätné upozornenie: Brenkusovci: Ako si z množstva rád o výchove detí vybrať tie správne? - Článočky | Maminy | Moja Komunita

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Vytvorte si webové stránky alebo blog na WordPress.com.