Takto sfarbená vyzerala väčšina ľudí, ktorí vyšli 4. marca na ulicu. Oslavoval sa jeden z mnohých indických festivalov – holi. Je to populárny hindi jarný festival, ktorý trvá dva dni, v období úplného zatmenia mesiaca. Ľudovo sa tiež volá festival farieb. Prvý večer, počas zatmenia mesiaca, sa zakladajú veľké fatry. Druhý deň sa celé dopoludnie ľudia obhadzujú farbami a oblievajú vodou. Pripravujú tiež alkoholický nápoj thandai a pozývajú sa k sebe navzájom na návštevy domov. Niektorí vidia praktickosť tohto sviatku v tom, že počas obdobia, kedy sa náhle mení počasie a ľudia sú náchylní na prechladnutie, farby pôsobia preventívne vďaka aurvedickým bylinkám ako neem, kumkum, haldi a bilva, ktoré v sebe obsahujú.
Tento festival má tak ako väčšina hindi festivalov náboženské pozadie. Príbehov o ohni a farbách je v hinduizme niekoľko, no ja spomeniem iba jeden (ten bez zabíjania sa bohov a pomste). Krišna prišiel za svojou matkou a sťažoval sa jej na svoju tmavú farbu, ktorá bola v kontraste so svetlou farbou jeho manželky Radhy. Matka tento problém vyriešila tým, že natrela Krišne tvár žiarivou farbou.
Napriek mnohej zábave, ktorú môžete v týchto dňoch zažiť, má tento sviatok v posledných rokoch aj svoju tienistú stránku. Priveľa alkoholu (ktorý je drahý a vo všeobecnosti sa konzumuje veľmi zriedkavo) a možnosť “natierať” dievčatá farbami mnohých mladých chlapcov pokúša, aby farbu aplikovali na miesta, ktorých by sa nemali dotýkať.
Väčšina dievčat a rodičov z nášho zboru nechcela v tento deň vychádzať na ulice a preto sme v túto nedeľu dokonca zrušili bohoslužby.
– jb –